Skip to main content

SİNÜZOİDAL FİLTRE

Asenkron motorları hız kontrol cihazları ile sürmek sanayide uygulanan en yaygın uygulamadır. Yüksek enerji verimi, hareket doğruluğu, yüksek kalkış momenti ve düşük kalkış akımı sağlayan PWM eviricili hız kontrol cihazları sanayide çok yüksek oranlarda kullanılan cihazlardır.

Hız kontrol cihazının giriş katında 6 darbeli diyotlu doğrultucu devre ile DC bara gerilimi elde edilir ve DC bara gerilimi yarı iletken anahtarlardan oluşan evirici devresi darbe genişlik modülasyonu PWM prensibi ile çalışır. İstenen şiddet ve frekansta çıkış gerilimi elde etmek için yarı iletken anahtarlar belli sıklıkta ve darbe şablonu kullanılarak anahtarlama yaparlar. PWM prensibi sabit anahtarlama frekansı kullanarak ve evirici çıkış gerilim darbelerinin genişliğini ayarlayarak temel frekansta bir sinüs gerilimi üretmeye çalışır.

PWM eviricilerin anahtarlaması ile üretilen sinüs dalgası saf 50Hz sinüs dalgası değildir.  Asenkron motorlar üç fazlı saf sinüzoidal dalga formu ile çalışmak üzere tasarlanmış ve imal edilmiş elektrik makinalarıdır.

Hız kontrol cihazının çıkışındaki gerilim dalga formu sinüzoidal formdan uzaktır:

Uzun kablo uygulamalarında asenkron motor hız kontrol cihazı ile sürülememektedir. Saha tecrübelerimize istinaden hız kontrol cihazı ile yol verme uygulamalarında bu mesafe 50m ve üzeridir.

Hız kontrol cihazı ile motor arasına sinüzoidal filtre monte edilmesi ile dalga formunu saf sinüs dalga formuna yakınlaştırmakta ve asenkron motor hız kontrol cihazı ile uzun kablo mesafelerinde de sürülebilmektedir.

3 fazlı Sinüzoidal filtre 1 adet trifaze reaktörden ve 1 adet trifaze kondansatörden oluşur. Sinüzoidal filtre yüksek frekanstaki akımları soğurup, akım dalga formunu sinüzoidal akım dalga şekline yakınlaştırır. Sinüzoidal dalga formu ile beslenen asenkron motorun servis ömrü uzar.

Özet olarak sinüzoidal filtrenin faydaları:

  • Uzun besleme hattında motorun sürülmesini sağlar.
  • Ekransız kablo kullanımına olanak sağlar.
  • du/dt değerini düşürür.
  • Motor verimliliğini arttırır
  • Motor gürültüsünü azaltır
  • Motorun izolasyon ömrünü uzatır.
  • Motorun aşırı ısınması engeller.

İdeal Bağlantı Şekli:

Didem Ergun Sezer
Ergun Elektrik A.Ş.
didem@ergunelektrik.com

Makaleyi pdf olarak indirin.